• Talep Arama

  - İşbirliği, ithalat, ihracat talepleri için tıklayın
 • Ürün Arama

  - Faaliyet gösteren firmalar hangi ürünleri üretiyor
 • Firma Arama

  - Aradığınız firmaya ulaşmak için tıklayınız
 • Tanıtım Filmi

  - Görsel sunum

BİZ KİMİZ

BEŞİKDÜZÜ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
HAKKINDA GENEL BİLGİ

Proje no : 2004/K090-120
Yer Seçim Tarihi:05.10.2000

OSB Yeri: Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi Beşikdüzü’ne 6 km,Devlet Karayoluna 3 Km mesafede Raşi,Köyiçi ve Komşuoğlu Mevkiinde 720 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup,arazinin tamamı hazineden alınmıştır.

Müteşebbis Teşekkülü Oluşturan Kurumlar: Trabzon İl Özel İdaresi(%40 Hisse), Trabzon Ticaret ve Sanayi  Odası(%30 Hisse), Beşikdüzü Belediyesi(%30 Hisse)

Yapılan İşler:

1- Vasıf Değişikliği: Bölgenin mera vasfı,139 Milyar Ot Bedeli  Mera Fonu Hesabına yatırılarak kaldırılmıştır.Bölge arazisinin devri ,4325 Sayılı Yasaya göre Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği tarafımıza yapılmıştır.

2- Yerleşim Amaçlı Etütler: Yerleşim Amaçlı Jeolojik ve Jeoteknik etütler DSİ ve MTA Trabzon Bölge Müdürlüklerince ortaklaşa olarak yapılmış ve Afet İşleri Genel Müdürlüğünce onaylanmıştır.

3- Sondajlı Etütler: Bölgenin imara açılabilmesi için gerekli Sondajlı Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu ile Hali Hazır Harita işi yüklenici tarafından tamamlanmış ve raporlar Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nce onaylanmıştır.

4- Bağlantı Yolu: Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesini Devlet Karayoluna bağlamak için gerekli olan standart kara yoluna ait proje ve etütler Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğünce yapılmıştır.2900 mt uzunluğundaki standart yol  Trabzon İl Özel İdaresi tarafından   açılarak yol sıcak karışım olarak asfaltlanmıştır.Yol tüm araçların geçebileceği standarda ulaşmıştır. Beşikdüzü Belediyesi sınırlarında olan güzergahla ilgili 18 uygulaması da Beşikdüzü Belediyemizce yapılmıştır.

5- Bağlantı Yolu Kamulaştırması: 3 Km’lik Bağlantı Yolu güzergahında bulunan vatandaşlara ait araziler toplamı 53 503,00 m2 olup anlaşmalı kamulaştırma için Sanayi ve Ticaret Bakanlığından 2001 yılı sonunda 169.269.000.000 TL kredi kullanılarak hak sahiplerinden takrir verenlere ödenmiştir.
Anlaşmayı kabul etmeyen 5 Adet parseldeki maliklere Beşikdüzü Asliye Hukuk Mahkemesinde 2006 yılında açılan Kamulaştırma Davaları sonuçlanmış olup Mahkemece Takdir edilen toplam 87.224,00 YTL kamulaştırma bedeli Beşikdüzü Ziraat Bankasına malikler adına bloke edilmiştir.

6- Altyapı Projeleri: Sanayi Bölgemize ait İmar Planı ile Alt Yapı (Yol,Su, Kanalizasyon,Elektrik ,Drenaj vs) Projelerinin yapım işi 12.07.2002 tarihinde ihale edilmiş ,LAÇİN İNŞ.A.Ş.’ye yer teslimi yapılarak çalışmalar başlatılmıştır.İmar planı Sanayi ve Ticaret Bakanlığın’ca onaylanmıştır.Alt Yapı tatbikat projeleri ve keşifler hazırlanmış ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca onaylanmıştır.

7- I.Etap Altyapı İnşaatı: Bölgeye ait altyapı 1. kısım inşaat ihalesi 22 Nisan 2004 tarihinde Ankara’da yapılmış ve GÖZÜTOK İNŞ.TİC.LTD.ŞTİ. tarafından 1.155.118.371.629 TL bedelle alınmıştır.İşin başlama tarihi 01.06.2004 ,işin bitim tarihi 14.08.2007 dir. Bu güne kadar;2700 mt uzunluğundaki iç yollara ait bitkisel ve temel kazıları,yol dolguları tamamlanmış kaldırım bordürleri döşenmiştir,yol asfalt sathi kaplaması yapımı tamamlanmıştır.İçmesuyu terfi hattı,Kanalizasyon,drenaj,yağmursuyu şebekeleri tamamlanmıştır.700 m3 içme suyu deposu,istinat duvarı inşaatlarına ait çalışmalar tamamlanmıştır. Firma inşaatları tamamlamış ve geçici kabulü yapılmıştır.

 8- Bölgeye Ait Tapular: Organize Sanayi Bölgemizdeki sanayi parsellerine ait tapular işlemleri tamamlanarak  çıkarılmıştır.Hazineye ait tapuların Müteşebbis Teşekkül Başkanlığımıza bedelsiz devri 5228 sayılı kanun gereği Maliye Bakanlığının 14.09.2005 tarih ve 1029 sayılı olurları ile gerçekleşmiştir.

9- AG-OG Elektik Şebekesi: Bölgeye ait AG-OG Elektrik Şebeke İnşaatına ait ihale 12.10.2006 tarihinde yapılmıştır. Yükleniciye yer teslimi yapılarak çalışmalara başlatılmıştır.Çalışmalar bitmiştir.Tüm direkler dikilmiş,telleri çekilmiştir, 3 adet olan trafo binaları tamamlanmıştır,enerji verilmiştir. Yüklenici firma geçici kabulünü yaparak AG-OG Elektrik Şebekesini teslim etmiş sistem şu anda faal olarak kullanılmaktadır.

10- Parsel Sayısı: Bölgemizde arsa artırma çalışmaları tamamlanarak yeni imar revizyonumuzla parsel sayımız 39’a yükselmiştir. "eser"